info@altigen.com.tr

TEKLİF AL
Pnömatik Aktüatör Nedir ?
Buradasınız: Anasayfa / BLOG
31 Ocak 2021, Pazar
Pnömatik Aktüatör Nedir ?
Pnömatik Aktüatör Nedir ? Tam olarak ne işe yarar ?
Pnömatik Aktüatör Nedir ?

Pnömatik Aktüatör; Sıkıştırılmış havanın enerjisini içerisinde bulunan piston ve mil vb. elemanlar yardımıyla dönme hareketine çeviren, bu sebeple dairesel hareket elde etmek için kullanılan makinelerdir.

Başka bir ifadeyle bir mekanizmayı veya sistemi kontrol eden veya hareket ettiren bir tür motordur. Bir enerji kaynağı tarafından çalıştırılır. Bu enerji kaynağı hava ise pnömatik olarak isimlendirilir.

Bir kompresör vasıtasıyla sıkıştırılmış hava, endüstriyel uygulamalarda farklı elemanlar ile kontrol amaçlı kullanılır. Hava ile tahriklenen bu elemanlar kullanım şekline ve içerisinde yer alan komponentlere göre farklı isimlendirilir. Genellikle kullanılan terimler; Pnömatik Tahrik Elemanı, Pnömatik Motor, Pnömatik Makine, Pnömatik Aktüatör şeklindedir. Bu makineler havanın sıkıştırılması ile basıncının artması sonucu ortaya çıkan enerjiyi içerisine alarak, içerisinde bulunan piston, dişli, vb. komponentleri yardımıyla istenen yere iletmesidir.

Farklı tipleri silindir, aktüatör, motor olabilmektedir. Örneğin, eğer istenilen hareket enerjisi ile hareket ettirilecek parça doğrusal bir doğrultu için isteniyor ise bu silindir ile yapılır. Dairesel bir hareket için isteniyor ise bu aktüatör ile yapılır. (doğrusal olarak mevcut olan aktüatörler de vardır.) Eğer hareket sonsuz bir şeklinde dairesel olarak isteniyor ise bu motor ile yapılır.

Pnömatik tahrik edilecek herhangi bir parça olabilir. Bu ortamda (fabrika, tesis, işyeri vb.) yapılmak istenen hareketine göre seçim yapılmasını gerektirir. Örneğin bir levhanın 90 derece dairesel olarak dönüş yapılması isteniyor ise burada 90 derece dönüşlü pnömatik aktüatör seçilmesi gerekir. Eğer bir mil yukarı aşağı hareket edip bir hareket yapılması isteniyor ise burada pnömatik silindir kullanılması gerekir. Eğer dairesel olarak bir fırçanın sürekli dönmesi isteniyor ise burada pnömatik motor kullanılması gerekir.

Pnömatik aktüatörler birçok alanda kullanılırlar. Kullanılmaları için herhangi bir yüzeye monte edilmelidirler. Örneğin, haddeleme, bükme çekme gibi şekil verme işlemlerinde yardımcı ekipman olarak, otomasyon sistemlerinde, robot teknolojilerinde, malzeme taşımacılığında, tekstil, gıda, kozmetin, kimya, ilaç ve maden sanayinde sıklıkla farklı çözümler için tercih edilirler. Tercih edilmelerinin sebebi ise ucuz, hızlı ve temiz bir enerji kaynağına(hava) sahip olmalarıdır.

İlgili pnömatik aktüatörlere https://www.altigen.com.tr/urun-kategori/36/pnomatik-aktuatorler linkini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Montajlı ürünler için https://www.altigen.com.tr/urun-kategori/38/pnomatik-aktuatorlu-vanalar linkini takip edebilirsiniz.

Etiketler
Pnömatik Aktüatör nedir ?
VT Pnömatik Aktüatör
Altıgen Pnömatik Aktüatör
ATG Pnömatik Aktüatör
Aktüatör nedir ?
Pnömatik aktüatör ne işe yarar ?
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın