info@altigen.com.tr

TEKLİF AL
Elektromanyetik Debimetre Nedir ?
Buradasınız: Anasayfa / BLOG
30 Ocak 2021, Cumartesi
Elektromanyetik Debimetre Nedir ?
Elektromanyetik Debimetre Nedir ? Seçim yaparken, kullanırken nelere dikkat edilmelidir ?
Elektromanyetik Debimetre Nedir ?

Elektromanyetik akış ölçerler (elektromanyetik debimetreler) birçok endüstriyel uygulama için akış ölçümünde kullanılmaktadır.

Petrol, kimya endüstrisi, metalurji, arıtma, kağıt endüstrisi, atıksu, çevre, gıda, belediye ve inşaat projeleri, ana isale hatları gibi büyük devlet projeleri gibi geniş bir ihtiyaca hitap eder.

Elektromanyetik debimetreler, ölçüm prensibi olarak Faraday'ın indüksiyon yasasına dayanmaktadır. Öncelikle bu yasanın uygulanabilir olması için ve debimetrenin ölçüm yapabilmesi için akışkanın minimum 5 mikrosiemens elektrik iletkenliğine sahip olması, yani hareketli iyon bulundurması gerekir.(Örneğin yağlar iletken değildir, ancak tuzlu su iyi bir iletkendir.) Debimetrenin içerisinde bulunan bobinler sürekli bir manyetik alan oluşturur. Bu gerilimi algılayan elektrodlar ise bu bobinlere göre dikey olarak konumlandırılmıştır. Akış olmadığı zaman bu iki elektrod arasında herhangi bir gerilim meydana gelmeyecektir. Akış başladığında içeride bulunan manyetik alan içerisinden geçen akışkanın iyonlarına bir gerilim uygular. Zıt taraflara giden + ve - iyonlar dikey olarak konumlanmış elektrodlar tarafından okunur. Okunan bu değer akış hızı ile doğru orantılıdır. Ölçüm tüpünün kesit alanı da bildiği için anlık ve toplam akış hesaplama ünitesi tarafından hesaplanacaktır.

Elektromanyetik debimetreler anlık ve toplam akışı çeşitli mühendislik birimlerinde ve zaman dilimlerinde gösterebilirler. m3/h, litre/dakika, ton/saat gibi hacimsel birimlerde anlık akış, metreküp, galon, ton gibi toplam akış bilgisi ekranda okunabilir. Toplam ve anlık okunan değer dijital olarak pulse çıkış, analog olarak miliamper çıkış olarak alınabilir. ModBUS haberleşme protokolü desteklemektedir.

Manyetik debimetreler, çeşitrli iletken sıvıların ölçümünde kullanılır. İçme suyu akış ölçümü, süt akış ölçümü, atıksu akış ölçümü, melas akış ölçümü, çeşitli asitlerin, (hidroklorik asit, nitrik asit) çeşitli bazların (sodyum hidroksit.), deniz suyu, alkali gibi akışkanların ölçümünde kullanılabilir.

Elektromanyetik debimetrelerin bir diğer avantajı ise, içerisinden geçen akışkanın korozif durumuna göre iç kaplama malzemesi ve elektrod malzemesi seçilebilmesidir. İç kaplama malzemesi olarak Neopren, PFA, PTFE gibi birçok farklı elastomer ve plastik esaslı malzemeler seçilebilir. Elektrod olarak ise standart 316L, Hastelloy B/C, Titanyum, Tantalyum, Platinyum gibi birçok farklı seçenek seçilebilir. Önemli olan akışkana uygun ürün seçilmesidir.

Peki Elektromanyetik debimetre seçerken nelere dikkat etmeliyiz ?

  • Akışkanın Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri nelerdir ? (Sıcaklık, Basınç, Akışkan Cinsi)
  • Boru hattında mevcut maksimum akış hat çapı ile uyumlu mu ?
  • Boru Cinsi nedir ?
  • Akışkannın iletkenliği minimum  mikrosiemens i karşılıyor mu ?
  • Manyetik debimetrenin takılacağı hat kararlı ve doğru bir ölçüm için minimum montaj gereksinimlerini karşılıyor mu ?
  • Okuma ve çıkış bilgisi olarak istenenler nedir ?

Bu bilgilerin doğruluğu daha kararlı ve doğru bir ölçüm yapabilmek için olmazsa olmazdır. Uygun ürün seçimi sistemin düzgün işleyebilmesi için her zaman önemli olacaktır.

İlgili ürünler ulaşmak içn https://www.altigen.com.tr/urun-kategori/48/elektromanyetik-debimetreler bağlantısını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Elektromanyetik debimetre nedir
İçme suyu akış ölçümü
süt akış ölçümü
atıksu akış ölçümü
melas akış ölçümü
çeşitli asitlerin
(hidroklorik asit
nitrik asit) çeşitli bazların (sodyum hidroksit.)
deniz suyu
alkali
debimetre
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın